تاریخ انتشار : سه‌شنبه 23 اکتبر 2018 - 22:48
کد خبر : 794

از دوران بازنشستگی لذت ببرید!

ذهنیتی که از دوران بازنشستگی وجود دارد همچنان بر پایه باورهای قدیمی استوار است. باورهایی که دوران بازنشستگی را در بهترین حالت زندگی در یک خانه باصفا و به دور از هیاهوی شهر می دانند و در بدترین حالت، سوار شدن بر ارابه فرسوده ای در مسیر مرگ. تجارت آسیا – آنها که این روزها ششمین دهه

ذهنیتی که از دوران بازنشستگی وجود دارد همچنان بر پایه باورهای قدیمی استوار است. باورهایی که دوران بازنشستگی را در بهترین حالت زندگی در یک خانه باصفا و به دور از هیاهوی شهر می دانند و در بدترین حالت، سوار شدن بر ارابه فرسوده ای در مسیر مرگ.

تجارت آسیا – آنها که این روزها ششمین دهه از عمر خود را سپری می کنند، دوران بازنشستگی کاملا متفاوتی را نسبت دوران بازنشستگی والدینشان تجربه می کنند. در دنیای امروز، تردید بیشتری نسبت به آینده وجود دارد و از سوی دیگر بازنشسته شدن یا نشدن و یا زمان و نحوه بازنشسته شدن، گزینه هایی است که می توان انتخاب کرد. هرچند کار کردن، این روزها بخشی از دوران بازنشستگی بسیاری را به خود اختصاص داده با این حال، ذهنیتی که از دوران بازنشستگی وجود دارد همچنان بر پایه باورهای قدیمی استوار است. باورهایی که می گویند دوران بازنشستگی در بهترین حالت زندگی در یک خانه باصفا و به دور از هیاهوی شهر است و در بدترین حالت، سوار شدن بر ارابه فرسوده ای که به مقصد مرگ حرکت می کند.

همین باعث می شود مردم از پذیرفتن دوران بازنشستگی و یا حتی به از زبان آوردن نام آن خودداری کنند. این مایه تاسف چرا که دوران بازنشستگی می تواند و باید بهترین دوره زندگی باشد و تنها چیزی که لازم است، اندکی برنامه ریزی، آمادگی و دور ریختن باورهای قدیمی است.
۱- حساب بازنشستگی را از پیری جدا کنید
وقتی اسم از بازنشستگی می آید، فورا ذهن به سمت پیری منحرف می شود (همان ماجرای دهکده باصفای بازنشسته ها). آنچه افراد در آغاز دوران بازنشستگی با آن کلنجار می روند تغییر کردن است نه پیر شدن و آنچه اهمیت دارد نحوه مدیریت دوران بازنشستگی است: مهم ترین تحول زندگی انسان. دوره ای که انسان درس هایی که از سایر تحولات در زندگی گرفته را بررسی می کند: بچه دارشدن، طلاق گرفتن، انعطاف پذیرشدن، پشت سر گذاشتن بحران ها و تغییرات. در واقع، دوران بازنشستگی زمان برداشت محصول تجربیات و مهارت هایی است که از زندگی کسب کرده ایم.
۲- روی پول متمرکز نشوید
هرچند حقوق بازنشستگی به کنار آمدن با چالش های عاطفی و روانی ناشی از ترک کار کمکی نمی کند و خود چالشی مستقل برای برخی از بازنشستگان محسوب می شود اما برخی دیگر از بازنشستگان، حقوق بازنشستگی را به منزله رهایی تلقی می کنند چرا که می دانند در ازای محدود شدن منابع مالی شان می توانند از زمانی که در اختیار دارند آن گونه که می خواهند استفاده کنند.
۳- کاری را قلباً دوست دارید انجام دهید
این یک باور غلط است که تنها تا زمانی که حقوق دریافت می کنیم می توانیم مفید و موثر واقع شویم. برعکس، چه بسیار کسانی هستند که پس از بازنشستگی به موفقیت های واقعی دست پیدا کرده  و توانایی های بالقوه شان را به نمایش گذاشته اند: دنبال کردن فعالیت های مورد علاقه، مطالعه و افزایش آگاهی، مشارکت داوطلبانه در فعالیت های اجتماعی، آموزش و روی آوردن به اهداف و علایقی که به دلیل مشغله های کاری کنار گذاشته  شده اند.
یکی از ارزشمندترین جنبه های دوران بازنشستگی امکان پرداختن به اولویت های واقعی و صادق بودن با خود است. اینجا دیگر، بعد مالی، اهمیت ثانویه پیدا می کند و آنچه مهم جلوه می کند لذت بردن از بعد معنوی زندگی است.
۴- فعال باشید
در حالی که فعالیت، سلامت روحی و جسمی به همراه می آورد، فعالیت کم و رخوت، سبب افسردگی و اضطراب می شود. ممکن است گمان کنیم با ترک کار و جدا شدن از اجتماع، فعالیتمان به حداقل خواهد رسید. بسیاری از کسانی که نخستین ماه های بازنشستگی را سپری می کنند دچار افسردگی می شوند که این ناشی از فقدان علایق و دل مشغولی هاست. جالب است که بررسی ها حکایت از آن دارد که افراد پرکار یا اصطلاحا خوره کار، دوران بازنشستگی شان را همان قدر دوست دارند که قبلا شغلشان را دوست داشته اند. راز این حقیقت، کنجکاوی است. بنابراین کاملا اشتباه است که کارکردن را تنها راه برای حفظ سلامت روحی، جسمی و اجتماعی خود بدانیم؛ برعکس، در دوران بازنشستگی راه های متعدد و متنوع تری وجود دارد.
۵- برای ارتباط با همسرتان اهمیت بیشتری قائل شوید
حتی در میان زوج های بسیار علاقه مند به یکدیگر هم ترس از مواجهه با دوران بازنشستگی وجود دارد. اینکه بخواهند ساعت ها کنار هم بودن در خانه را تجربه کنند تغییری اساسی در روالی است که سال ها به آن عادت کرده اند؛ تغییری که به نظرشان چندان قابل تحمل نمی رسد. در حالی که این تغییر می تواند بسیار مثبت باشد.
تحقیقات نشان داده که دوران بازنشستگی در طولانی مدت، ازدواج را تقویت می کند. البته از آغاز دوران بازنشستگی اگر زوجین تمام ساعات روز را کنار هم بگذرانند اختلافاتی شکل خواهد گرفت که اگر به درستی مدیریت شود همین مدت زمانی که برای سازگار شدن لازم است هم نتایج رضایت بخشی به دنبال خواهد داشت. دوران بازنشستگی، تغییری را که برای بهبود رابطه زوجین لازم است در اختیارشان می گذارد. فرصت صحبت کردن، بررسی اختلاف نظرها و مطرح کردن انتظارات، به بهبود رابطه کمک کرده و به آن تازگی می بخشد.
۶- افق های پیش رویتان را وسعت ببخشید
باورهای قدیمی دوران بازنشستگی را دوره ای راکد می دانند که تغییری در آن صورت نمی گیرد. در حالی که زندگی همواره در حال تکامل است. نمی توان پیش بینی کرد که چه آینده ای پیش رو است. هر شوق و علاقه جدیدی، درهای جدیدی را باز می کند و افق ها را به گونه ای غیرمنتظره در برابرتان می گستراند./آریا بانو

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.