تاریخ انتشار : دوشنبه 27 می 2024 - 9:02
کد خبر : 11030

رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران خبر داد:

تشکیل بانک اطلاعاتی فعالان حوزه فناوری اطلاعات

تشکیل بانک اطلاعاتی فعالان حوزه فناوری اطلاعات

رئیس کمیسیون فاوای اتاق ایران یکی از نقاط ضعف صنعت آی.تی کشور را فقدان بانک اطلاعاتی فعالان این حوزه دانست و گفت: این ضعف در حوزه زنان پررنگ‌تر است اما کمیسیون با همراهی تشکل‌ها، این بانک اطلاعاتی را ایجاد خواهد کرد. به گزارش پایگاه خبری «مناطق آسیا» رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران،

رئیس کمیسیون فاوای اتاق ایران یکی از نقاط ضعف صنعت آی.تی کشور را فقدان بانک اطلاعاتی فعالان این حوزه دانست و گفت: این ضعف در حوزه زنان پررنگ‌تر است اما کمیسیون با همراهی تشکل‌ها، این بانک اطلاعاتی را ایجاد خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری «مناطق آسیا» رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران، گفت: یکی از بزرگ‌ترین ضعف‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، فقدان بانک اطلاعاتی فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و به ویژه زنان فعال در این حوزه است.

سادینا آبایی، در نشست رونمایی از دبیرخانه دائمی رویداد جهانی «دختران در فناوری اطلاعات و ارتباطات»، ادامه داد: کمیسیون فاوای اتاق ایران با همراهی تشکل‌های فعال در این حوزه، عزم خود را برای رفع این نقیصه جزم کرده است.

او با اشاره به شعار «نقش زنان در رهبری صنعت آی.تی» که از سوی اتحادیه جهانی مخابرات برای روز جهانی دختران و فناوری اطلاعات، تعیین شده است، به به آمار جهانی از فعالیت زنان در حوزه فناوری پرداخته و اظهار کرد: درحالی‌که در سطح جهان، نسبت مردان در رشته‌های فنی و مهندسی و ریاضیات بالاتر از زنان است اما در کشور ما این نسبت عکس است و درصد زنان بالاتر است. با این حال ما از این مزیت خود غافل هستیم.

آبایی با بیان اینکه در سطح جهان، زنان 22 درصد از نیروی کار فعال در شرکت‌ها هستند، ادامه داد: این رقم در ایران بسیار پایین و شاید حدود پنج درصد باشد.همچنین فضای حاکم بر تولید محصولات و ابزارهای موجود در حوزه فناوری مردانه است. چرا که اکثر طراحان مردان هستند و تعداد کمی مربوط به زنان است.

او با تأکید بر اینکه اثرگذاری ما در فضای مجازی اندک است و تولید محتوای باارزش و دیتای قابل بهره‌برداری بسیار اندک است اما باز هم نباید خود را از سطح جهانی دور نگه داریم، افزود: فاصله بین زنان ایران در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات با زنان جهان نسبت به مردان کم است. باید مسیر به سمتی برود که ما ابتدا بتوانیم برابری خود را نشان دهیم و بعد مزیت‌هایمان را پررنگ کنیم.

رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران، افزود: بررسی‌های آماری نشان می‌دهد به طور مثال زنان کاربر فیسبوک در حد کامنت‌گذاری در آن فعالیت می‌کنند. با این حال کیفیت استفاده از اینستاگرام با میانگین 3.19 نسبت به حد متوسط در دست خانم‌هاست. وقتی به ما فضا داده می‌شود می‌توانیم نرم‌های جهانی را تغییر دهیم.

آبایی با اشاره به آمار مرکز پژوهش‌های مجلس، گفت: از میان فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف، 700 مدیرعامل زن در حوزه فناوری وجود دارد و 10 هزار زن نیز در هیات مدیره شرکت‌های فناوری عضو هستند. اما هنوز از پتانسیل‌های واقعی فاصله زیادی داریم.

او به ترکیب شورای عالی فضای مجازی، اشاره کرده و بیان کرد: این شورا اگر از حضور زنان بهره‌مند شود، خروجی آن قطعا با تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌های متفاوت‌تری همراه خواهد شد.

آبایی در پایان یادآور شد: این نشست اگر نتواند بر اساس برنامه‌ای مدون و تاریخ‌محور ادامه یابد، برای سال آینده دستاورد خاصی نخواهد داشت./اتاق ایران آنلاین

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.