تاریخ انتشار : سه‌شنبه 23 اکتبر 2018 - 10:07
کد خبر : 781

ساعت ها صف برای ۱۵۰ هزار تومان!

قیمت هر هزار دینار داخل خاک عراق ۱۱هزار تومان است یعنی تفاوت نرخ دولتی دینار با نرخ آزاد آن صرفاً در هر هزار دینار ۱۵۰۰ تومان و سرجمع آن ۱۵۰هزار تومان می‌شود که زائران اربعین برای دریافت دینار تخصیصی خود در عراق باید ساعت‌ها در صف معطل بمانند! تجارت آسیا- بالاخره بعد از گذشت هفته‌ها

قیمت هر هزار دینار داخل خاک عراق ۱۱هزار تومان است یعنی تفاوت نرخ دولتی دینار با نرخ آزاد آن صرفاً در هر هزار دینار ۱۵۰۰ تومان و سرجمع آن ۱۵۰هزار تومان می‌شود که زائران اربعین برای دریافت دینار تخصیصی خود در عراق باید ساعت‌ها در صف معطل بمانند!

تجارت آسیا- بالاخره بعد از گذشت هفته‌ها از شروع حرکت زائران اربعین حسینی(ع) کشورمان به‌مقصد عراق، دولت محترم تدبیر و امید به‌فکر تدبیر نیاز زائران اربعین به دینار عراقی افتاد و از روز گذشته یعنی تنها کمتر از ۱۰ روز مانده به روز اربعین، دریافت ریال زائران از طریق پیام‌رسان “بله” را اجرایی کرد تا زائران کشورمان، هزینه ریالی خود را پرداخت کنند تا در عراق، دینار مورد نیاز خود را دریافت کنند.

اما درباره این اقدام دولت در نحوه تأمین نیاز زائران به دینار، گفتنی‌هایی است که در ادامه تنها به مواردی از آن می‌پردازیم.

ــ اول اینکه دولت و بانک مرکزی دقیقاً یک سال تمام فرصت برنامه‌ریزی برای بهترین نحوه تخصیص و پرداخت ارز مورد نیاز زائران اربعین را در اختیار داشتند اما دقیقاً در تمام ۱۱ ماه سال هیچ حرکت و برنامه‌ریزی در این راستا صورت نگرفت و در نهایت در دقیقه ۹۰، دولت تنها چند روز مانده به اربعین و در حالی که خیل زیادی از زائران اربعین عملاً مجبور به خرید دینار مورد نیاز خود از بازار آزاد کشورمان به‌قیمت ۱۳ تا ۱۴ هزار تومان شدند، به‌فکر چاره برای این نیاز ضروری زائران افتاد.

ــ در مکانیزمی که دولت و بانک مرکزی برای تخصیص ارز زائران اربعین درنظر گرفته‌اند، زائران باید داخل کشور هزینه ریالی دینار مورد نیاز خود را از طریق یک “بات” تعبیه‌شده در پیام‌رسان “بله” به‌صورت کامل پرداخت کنند و پس از خروج از مرزهای کشور، داخل خاک عراق در شهرهای نجف، کربلا، بغداد و با مراجعه به شعب محدود درنظر گرفته‌شده، دینار عراقی خود را تحویل بگیرند!

آیا چنین شیوه‌ای، شیوه مناسبی برای پرداخت ارز زائران است و آیا تعیین صرفاً چند شعبه محدود در چند شهر عراق باعث ازدحام خارج از حد تصور زائران در شعب تعیین‌شده برای دریافت دینار نخواهد شد؟!

چرا باید صرفاً تعدادی شعبه محدود برای جمعیت میلیونی زائران اربعین درنظر گرفته شود تا عملاً بخش زیادی از وقت ارزشمند زائران که باید صرف زیارت شود، صرف ایستادن در صف دریافت ارز شود؟!

ــ حتی تا همین امروز هم که ده‌ها اطلاعیه از سوی مسئولان امر درباره نحوه و جزئیات دریافت دینار به‌قیمت مصوب دولتی صادر شده، هنوز هم آدرس دقیق شعب یا مراکزی که زائران اربعین باید در خاک عراق دینار خود را دریافت کنند، اعلام نشده است!

ــ قیمت دولتی دینار عراقی ۹۶ ریال تعیین و سقف دریافتی هر زائر هم ۱۰۰ هزار دینار تعیین شده است؛ در حال حاضر قیمت هر هزار دینار در داخل خاک عراق ۱۱ هزار تومان است یعنی تفاوت نرخ دولتی دینار با نرخ آزاد آن صرفاً در هر هزار دینار، ۱۵۰۰ تومان است که اگر این تفاوت را در ۱۰۰ هزار دینار سهمیه اعلامی هر زائر محاسبه کنیم به عدد ۱۵۰ هزار تومان می‌رسیم یعنی عملاً با تمام منتی که بر سر زائران اربعین گذاشته شده و البته با معطلی‌ای که هر زائر باید در عراق برای دریافت سهمیه دینار خود متحمل شود، این تفاوت قیمتی صرفاًً ۱۵۰ هزار تومان است!

این تفاوت قیمتی مرحمتی دولت برای زائران اربعین زمانی قابل توجه می‌شود که آن را با سهمیه تخصیصی ارز به هر مسافر خارجی مقایسه کنیم! تا مرداد ماه سال جاری، دولت به هر مسافر کشورهای همسایه مانند ترکیه، ارمنستان، گرجستان و… مبلغ ۵۰۰ یورو و به هر مسافر خارجی کشورهایی مانند تایلند، فرانسه، اتریش و… مبلغ ۱۰۰۰ یورو به‌قیمت دولتی ۵ هزار و ۳۰۰ تومان پرداخت می‌کرد در حالی که در آن مقطع زمانی قیمت هر یورو در بازار آزاد ۱۱ هزار تومان بود یعنی عملاً با این ارز تخصیصی دولت، هر مسافر رقم ۳ تا ۶ میلیون تومان از بابت تفاوت نرخ دولتی و آزاد نصیبش می‌شد! حال این رقم ۳ تا ۶ میلیون تومانی را مقایسه کنید با رقم ۱۵۰ هزار تومانی تفاوت نرخ ارز دولتی و آزاد زائران اربعین حسینی!/تسنیم

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.