تاریخ انتشار : دوشنبه 11 نوامبر 2019 - 17:42
کد خبر : 3440

مشاور رییس جمهور:

وجود بازارهای مالی، اقتصاد مناطق آزاد را رونق می دهد 

به گزارش فرینا، «مرتضی بانک» در گفتگو با خبرنگاران در مراسم «روز کیش» که هر ساله بیستم آبان ماه در جزیره کیش برگزار می شود گفت: بازارهای مالی امروز جایگاه بسیار ارزشمندی دارند و می توانند در جهت فعالیت های توسعه ای و زیر بنایی مورد استفاده قرار بگیرند. منطقه آزاد کیش پیشگام آغاز حرکت

به گزارش فرینا، «مرتضی بانک» در گفتگو با خبرنگاران در مراسم «روز کیش» که هر ساله بیستم آبان ماه در جزیره کیش برگزار می شود گفت: بازارهای مالی امروز جایگاه بسیار ارزشمندی دارند و می توانند در جهت فعالیت های توسعه ای و زیر بنایی مورد استفاده قرار بگیرند. منطقه آزاد کیش پیشگام آغاز حرکت بازارهای مالی در مناطق آزاد است که امروز به ثمر رسیده است.
او ادامه داد: واحدهای اقتصادی با بازارهای مالی و بورس باید دارای ارتباط قوی تری باشند به طوریکه اگر این ارتباط بین بازارهای مالی و بورس با مناطق آزاد ایجاد شود تحولات بزرگی در حوزه فعالیت های اقتصادی در این مناطق ایجاد خواهد شد. در واقع دست دوستی بین این دو نهاد نیازمند فرهنگ سازی و ارتباط دوسویه است.
مشاور رییس جمهور هم چنین درباره مباحث اخیر مطرح شده درباره معافیت های مالیاتی در مناطق آزاد گفت: تکیه بر درآمدهای مالیاتی از جمله سیاست های دولت و کشور است که اقدام شایسته ای است. سالهای سال کشور آرزو داشت از تکیه بر درآمدهای نفتی جدا شود و به منابع اصلی که می تواند براساس فعالیت های مختلف اقتصادی صورت بگیرد متکی باشد.
مرتضی بانک افزود: اقدامات نسبتا خوبی در دولت تدبیر و امید در این بخش انجام شده است. پیش بینی درآمدهای مالیاتی در کشور برای امسال 150 هزار میلیارد تومان است که تقریبا بخش عمده ای از بودجه کشور را تشکیل می دهد که کار شایسته ای است. هم چنین یکی دیگر از نکات قابل توجه که کشور و دولت به آن تکیه دارند ایجاد اعتماد مردم به فعالیت هایی است که مربوط به مردم است.
مشاور رئیس جمهور با اشاره به اینکه مناطق آزاد از دو ویژگی مهم «معافیت مالیاتی های در چارچوب قانون به مدت 20 سال» و «معافیت های گمرکی» برخوردار هستند گفت: این دو ویژگی از جمله عناصر مهم تشکیل این مناطق در ایران و در دنیا است. معافیت مالیاتی در مناطق آزاد ایران 20 ساله است. این عدد در کشورهای همسایه 25 سال، 50 سال و بعضا دائمی است.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: به نظر من قانون گذار قوانینی را در مناطق آزاد پیش بینی کرده که پایه های قوی و مستدل تخصصی و فنی دارد و یک فعال اقتصادی بعد از 20 سال می تواند خود را با شرایط سازگار کند و در جهت تولید برنامه ریزی کند و کارش را ادامه دهد.
مرتضی بانک افزود: این نکاتی که توسط برخی از افراد غیر کارشناس در حوزه مالیاتی مطرح می شود سیاست دولت نیست و مناطق آزاد از مزیت معافیت های مالیاتی برخوردارند که در غیر این صورت منطقه آزاد معنا نخواهد داشت. سیاست های دولت در این بخش در حال اجرا است و مناطق آزاد همان جایگاه قبلی خود و با همان معافیت های قانونی خود را دارند. در آینده تعداد دیگری از مناطق آزاد ایجاد خواهد شد که قرار است در مجلس شورای اسلامی مورد تصویب قرار بگیرد که مبنای فعالیت آنان همین ویژگی ها خواهد بود.
او با تاکید بر اینکه هیچ تصمیمی نه در دولت و نه در مجلس درباره حذف معافیت های مالیاتی در مناطق آزاد گرفته نشده است گفت: به نظر نمی رسد که تغییری در این قانون اتفاق بیافتد. فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران مطمئن باشند با اعتماد به قانونی که در مناطق آزاد کشور وجود دارد آنها به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.
گفتنی است؛ مرتضی بانک مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور، امروز دوشنبه (20 آبان ماه) به منظور بازدید و حضور در مراسم روز کیش به این جزیره سفر کرد.
محمدرضا رستمی معاون فرهنگی، اجتماعی و صنایع خلاق، مجید صفدری معاون توسعه مدیریت، محمود منزوی زاده مشاور و مدیرکل حوزه و هانی صباغان مدیر سلامت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی وی را در این سفر همراهی می کنند.

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.