تاریخ انتشار : یکشنبه 19 می 2024 - 12:09
کد خبر : 10702

سیداحسان خاندوزی گفت:

کاهش ابلاغیه‌های تجاری و گمركی در دولت سیزدهم

کاهش ابلاغیه‌های تجاری و گمركی در دولت سیزدهم

️وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در راستای کمک به تولید و نیز برنامه صادرات غیرنفتی کشور، ابلاغیه های تجاری و کمرگی در دولت سیزدهم به بیش از نصف کاهش یافته است و امیدواریم در سال جاری این میزان نیز به میزان چشمگیری کاهش یابد تا تولیدکنندگان با موانع اداری مواجه نباشند. به گزارش پایگاه

️وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در راستای کمک به تولید و نیز برنامه صادرات غیرنفتی کشور، ابلاغیه های تجاری و کمرگی در دولت سیزدهم به بیش از نصف کاهش یافته است و امیدواریم در سال جاری این میزان نیز به میزان چشمگیری کاهش یابد تا تولیدکنندگان با موانع اداری مواجه نباشند.

به گزارش پایگاه خبری «مناطق آسیا» سیداحسان خاندوزی در جریان سفر دوم رئیس جمهور و هیئت دولت به استان مازندران و در جمع فعالان اقتصادی شرق این استان با اشاره به اینکه فعالان اقتصادی به افق پروازی بالاتری نیاز دارند که به رونق تولید و اشتغال منجر می شود، به نقش بخش خصوصی در حوزه تولید، اشتغال و مشارکت در سیاستگذاری تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه به جهت اینکه هزینه فعالیت های غیرمولد و واسطه گری و فاقد ارزش افزوده در کشور ما پایین است و در مقابل تولیدکننده با سیاست های انقباضی دولت ها مواجه می شوند، ادامه داد: همه می دانیم که اگر نقدینگی بی ضابطه افزایش یابد به سمت فعالیت غیرمولد افزایش می یابد از این رو دولت در نظر دارد ابتدا پرهزینه کردن کار غیرمولد را صورت دهد و در کنار آن تسهیل کار و تولید را با مدیریت کردن میزان نقدینگی لازم در اقتصاد به انجام برساند.

خاندوزی با اشاره به اینکه زمینه های مدیریت منابع بانکی و هدایت آن از فعالیت های غیرمولد به تولید و کار فراهم شده است، گفت: در کشور متاسفانه قانونی برای بازدارندگی و ایجاد هزینه برای فعالیت های سفته بازی و دلالی وجود نداشت که با کمک مجلس یازدهم، قانون مالیات بر سوداگری وضع  و ابلاغ شده و به زودی اجرایی می شود.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه سیاست های مالی، بانکی و مدیریت نقدینگی نباید به بهای خشکسالی در تولید تمام شود از این رو برای انتقال نقدینگی به سمت فعالیت های تولیدی تمهیداتی در نظر گرفته شده است، تصریح کرد:  امسال در برنامه 1403 اعتباراتی مانند 250 هزار میلیارد تومان اضافه بر سقف ترازنامه بانک ها و 350 هزار میلیارد تومان برای ابزارهای تعهدی اعتباری و تامین مالی زنجیره ای در بخش تولید در نظر گرفته شده است که اگر شرکت های تولیدی بخواهند فراتر از سقف های کنترلی موجود، از تسهیلات بانکی بهره مند شوند باید به سمت یک یا دو حلقه از سوی تسهیلات حرکت کنند.

خاندوزی با اشاره به مشکلات تولیدکنندگان در حوزه ارزی نیز یادآور شد: در کشور با تقاضای بی انتهایی از ارز مواجهیم و هر میزان هم ارز کشور افزایش داده شود اینطور نیست که همگان راضی شوند.

وی ادامه داد: در سال 1401 حدود 50 میلیارد دلار بابت واردات اقلام مختلف ارز پرداخت شده و در سال گذشته این رقم به 65 میلیارد دلار رسیده است که نشان می دهد تخصیص ارز به کالاهای موردنیاز به خوبی صورت گرفته است اما مساله دسترسی تولیدکنندگان به ارز نیز مساله مهمی است که در دولت دیده شده و برای کسانی که ارز تولید می کند و باید به ارز خود دسترسی آسان داشته باشد، امسال در آیین نامه رفع تعهدات ارزی گواهی امتیاز صادراتی در نظر گرفته می شود تا تولیدکنندگان ارز به سرعت و سهولت جذابیت اقتصادی برایشان فراهم شود.

خاندوزی با تاکید بر اینکه برای رفع عادت های سازمان و بروکراسی اداری و رونق تولید، تلاش دولت سیزدهم مثال زدنی است با اشاره به شروع فعالیت درگاه های مجوز و کسب و کار در کشور، افزود: در این مسیر، تلاش کردیم و ابلاغیه های تجاری و گمرکی به نصف رسید و امسال نیز این میزان به مقدار بیشتر کاهش خواهد یافت.

وی با تاکید بر اینکه نیاز است تولیدکنندگان برای کمک به تولید در کنار دولت قرار بگیرند، افزود: دولت نیاز دارد تا تولیدکنندگان به عنوان مثال در مساله مرغ و نیاز گوشت سفید کشور با تشکیل زنجیره های تولید در قیمت گذاری این محصولات در کنار مردم قرار گیرند تا حرکات پرنوسان سینوسی حاشیه سود را از دامن کشاورز دور نکند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.