تاریخ انتشار : سه‌شنبه 14 می 2024 - 12:53
کد خبر : 10529

با مصوبه هفته جاری هیات رئیسه اتاق ایران،

کمیته ارزی اتاق ایران مجدداً احیا شد

کمیته ارزی اتاق ایران مجدداً احیا شد

عضو هیات رئیسه اتاق ایران می گوید: براساس درخواست‌ فعالان اقتصادی بخش خصوصی، کمیته ارزی اتاق ایران با مصوبه هیات رئیسه اتاق احیا شده و جلسات این کمیته هر دو هفته با حضور ذی‌نفعان و سیاست‌گذاران ارزی برگزار می‌شود. به گزارش پایگاه خبری «مناطق آسیا» عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اتاق

عضو هیات رئیسه اتاق ایران می گوید: براساس درخواست‌ فعالان اقتصادی بخش خصوصی، کمیته ارزی اتاق ایران با مصوبه هیات رئیسه اتاق احیا شده و جلسات این کمیته هر دو هفته با حضور ذی‌نفعان و سیاست‌گذاران ارزی برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری «مناطق آسیا» عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اتاق ایران، گفت: با مصوبه هفته جاری هیات رئیسه اتاق ایران، کمیته ارزی اتاق ایران مجدداً احیا شد.

کیوان کاشفی  افزود: کمیته ارزی اتاق ایران در سال 1397 به دلیل موضوع تعهدات ارزی که در آن بازه زمانی مطرح بود، برای اولین بار تشکیل شد؛ چراکه در سال 97 بعد از مدت‌ها، بازگشت ارز به کشور براساس قواعد و دستورالعمل‌های ابلاغی، اجباری شد و بخش خصوصی با این رویه و بخشنامه‌ها دچار مشکل شده بود.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران ادامه داد: با توجه به مشکلات پیش‌آمده برای بخش خصوصی در آن دوره، تصمیم بر این شد که کمیته ارزی اتاق ایران تشکیل شود تا بخش سیاست‌گذار و بخش خصوصی در حوزه ارزی با تعامل یکدیگر برای رفع مشکلات هم‌اندیشی کنند و این تجربه بسیار موفقی بود.

کاشفی ادامه داد: بعد از مدتی، موضوع پیمان‌سپاری و رفع تعهد ارزی جا افتاد و کم‌کم کمیته ارزی هم به کار خود در آن زمان پایان داد؛ اما اخیراً داده‌هایی مختلفی که از سطح کشور و از سوی فعالان اقتصادی در کمیته‌های تخصصی اتاق ایران و شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی به ما ارجاع می شود، عمدتا درباره مسائل ارزی است؛ از این رو هیات رئیسه اتاق ایران صلاح بر این دید که کمیته ارزی اتاق ایران احیا شود.

او درباره ترکیب اعضای کمیته ارزی اتاق ایران که اکنون احیا شده است، گفت: در این کمیته «دو  عضو هیات رئیسه اتاق ایران»، «سه کمیسیون‌ اصلی: صادرات غیرنفتی، مدیریت واردت و گمرک اتاق ایران» و «هفت کمیسیون تخصصی فرعی اتاق ایران» حضور دارند و از آن طرف، نمایندگان بانک مرکزی، سازمان توسعه تجارت، وزارت جهاد کشاورزی و دیگر دستگاه‌هایی که می‌توانند تاثیرگذار باشند یا سیاستگذار این حوزه هستند نیز در این کمیته حضور خواهند داشت.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران درباره دو کارکرد کمیته ارزی اتاق ایران گفت: کارکرد اول این است که کمیته سعی می‌کند سیاست ارزی کشور را براساس داده‌ها و مطالعات انجام‌شده، به سمت‌وسو و مسیر مناسب‌تر در جهت توسعه صادرات غیرنفتی هدایت کند و از سوی دیگر، بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌های متعدد حوزه ارزی که به‌سرعت هم‌ تغییر می‌کنند و قدرت پیش‌بینی پذیری را از فعالان اقتصادی می‌گیرند، به شکلی با همکاری دستگاه‌ها تنظیم کند که بخش خصوصی بتواند با حداکثر پیش‌بینی‌پذیری، برنامه‌ریزی و فعالیت کند.

او با اشاره به اینکه جلسات کمیته ارزی اتاق ایران هر دو هفته یک‌بار برگزار خواهد شد و نتایج آن به اطلاع فعالان بخش خصوصی خواهد رسید، ابراز امیدواری کرد: فعالیت این کمیته و دستاورهای آن کمکی برای فعالان بخش خصوصی اقتصاد ایران باشد./اتاق ایران آنلاین

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.